poniedziałek, 23 sierpnia 2010

Fotografia biznesowa - zdjęcia wizerunkowe

Fotografia biznesowa - zdjęcia wizerunkowe czyli sesja dla Instytutu Wzornictwa Przemysłowego

Jakiś czas temu, a dokładnie 1 lipca pojechałyśmy z Jolą do Warszawy w celu realizacji sesji zdjęciowej o tematyce nieco innej niż zazwyczaj można znaleźć na tym blogu. Celem naszej wyprawy była fotografia biznesowa,znana też jako fotografia korporacyjna,czy też: zdjęcia wizerunkowe. Zleceniodawcą sesji był Instytut Wzornictwa Przemysłowego w skrócie IWP.

Udział w sesji wzięła: 
Elżbieta Opiła - Dyrektor marketingu, sprzedaży i PR
Beata Bochińska - Prezes instytutu

W poście załączam na razie tylko fotografie wykonane dla Pani Elżbiety Opiły, ponieważ od niej mam potwierdzoną zgodę na publikacje wizerunku na swoich stronach. 
Mam nadzieje że nie długo dołączą do posta zdjęcia Pani Beaty Bochińskiej, ale na razie trzeba poczekać na zgodę na publikację wizerunku Pani Beaty, a tak ową zgodę musi zredagować Jej  prawnik , ponieważ nasza okazała się zbyt ogólna, a jak wiadomo osoby na takim stanowisku muszą się starannie zabezpieczać:)

Korzystając z okazji zamieszczam parę wskazówek na temat fotografii biznesowej:

Profesjonalna fotografia jest pierwszym elementem w budowie dobrego wizerunku. 
Zdjęcia pracowników, pojawiające się na stronach firmowych, przy ich publikacjach, budują zarówno wizerunek danej osoby jak i ich miejsca pracy. 
Odpowiednio wykonane fotografie dodają  prestiżu, budują profesjonalny wizerunek w oczach klientów. Dlatego też umiejętność doboru odpowiednich fotografii, a także odpowiednie pozowanie do zdjęć jest bardzo ważnym elementem budowania wizerunku firmy.
A to parę wskazówek (zaczerpniętych z książki "Menadżer z charyzmą" autorstwa Debra Benton)  dla  prawników, dyrektorów,  menadżerów, chcących wygladac dobrze na fotografiach :

"Biorąc udział w jakimś wydarzeniu, rozejrzyj się dokładnie wokół i ustaw się tam, gdzie znajdziesz najlepsze tło i oświetlenie dla fotogra­fii. Korzystniejsze jest światło padające z przodu, a nie zza twoich ple­ców, ponieważ to ostatnie sprawia, że wyglądasz jak cień.
Zapnij żakiet lub marynarkę, aby wyglądać porządniej i ukryć wystają­cy brzuch. Nie stój na wprost obiektywu, efekt będzie bowiem nieko­rzystny. Zegnij rękę na poziomie talii, odchylając ją nieco od tułowia (tak jakbyś trzymał drinka). Nawet jeśli nie wydaje się to pozycją swo­bodną, będziesz sprawiał wrażenie zrelaksowanego.
Nie trzymaj kieliszka w ręce, choćby nawet była w nim tylko woda. Na ludziach widzących cię na zdjęciu będziesz sprawiał wrażenie „pijaka" i imprezowicza. Fotografia istnieje realnie, staje się zatem częścią two­jej „historii" i pozostaje w pamięci innych. Utarta opinia, że „jedno zdję­cie jest warte tyle, ile tysiąc słów", to słuszne twierdzenie.
Wyciągnij rękę i - o ile to możliwe - dotknij drugą osobę. Pozostawaj jednak wyprostowany, nie garb się, ani nie opieraj na nikim i niczym.
Unieś powieki, wyciągnij szyję, lecz jednocześnie opuść brodę i trzy­maj głowę tak, jakbyś chciał ją ustawić na półce; dzięki temu na zdję­ciu nie zostaniesz ujęty z dołu. Pochyl twarz nieco do przodu, aby za­znaczyć swoją obecność na fotografii. Trzymaj głowę pionowo.
Patrz fotografowi w oczy (nawet jeśli nie możesz ich w rzeczywistości dojrzeć). Znany paparazzi Roń Galella, powiedział: „Kontakt wzrokowy gwarantuje dobre zdjęcie".
Uśmiechaj się swobodnie angażując w to swoje oczy. Powiedz: Cheez Whiz.
Jeśli masz sesję zdjęciową z profesjonalistą, pomyśl, jaki efekt pra­gniesz osiągnąć; nie polegaj wyłącznie na ustawianiu cię przez foto­grafa. Przed sesją przejrzyj publikacje biznesowe i zwróć uwagę na za­mieszczone w nich zdjęcia osób na kierowniczych stanowiskach. Zastanów się, jak prezentujesz się w poszczególnych pozach, ubra­niach, na różnym tle i tak dalej. Wytnij fotografie, które wywarty na to­bie wrażenie, i pokaż je fotografowi. W ten sposób najłatwiej zorientu­je się, o co ci chodzi."
A teraz czas na fotografie: Na zdjęciach Elżbieta Opiła 
Więcej projektów na: www.matyldaprojekt.com

1 komentarz:

  1. foto studio nie takich rzeczy od ciebie aniu sie podziewalem ale rozumiem ze to ylko chaltura

    OdpowiedzUsuń